Kui on vaja mõnest füüsilisest objektist saada 3D mudel, siis saab seda kas käsitsi mõõta ja modelleerida vastavas programmis või kasutada 3D skaneerimist, mis loob füüsilisest esemest täpse digitaalse mudeli.
Esimene variant sobib hästi lihtsate probleemide puhul, kui on vaja näiteks mudelit kuubikust või mõnest muust objektist, mida on võimalik käsimõõteriistadega mõõta.
Aga kui tulevad mängu keerulisemad kujupinnad, siis enam käsimõõteriistadega seda objekti üles ei mõõda. Siis tulekski kasutada 3D skaneerimist.
3D skaneerimisel kuvab skanner skaneeritavale objektile kindla mustri, mille skanneris olev kaamera üles filmib. Tänu mustri kuju muutusele tuvastab tarkvara skaneeritava eseme kuju, millest tarkvara teeb esmalt punktipilve ning seejärel punktipilvest pinnamudeli laiendiga .stl. Edasi saab stl faili kas otse 3D printida, kasutada seda eskiisiks, mille peale luua oma uus toode, või kogu stl fail üle modelleerida parameetriliseks CAD mudeliks, mis võtab omajagu aega, kuid tulemuseks on valmis fail, mille järgi luua jooniseid ja programmeerida CNC pinke seda toodet valmistama.
3D skaneerimisel on palju erinevaid kasutusalasid, näiteks:
Kui on vaja luua täpne 3D mudel olemasolevast detailist, et seda näiteks 3D printida või toota mõnel muul viisil, siis kõige kiirem lahendus on olamsolev toode 3Dskaneerida ning sellest teha parameetriline CAD mudel, mida saab hiljem kasutada CNC pinkide tööriistaradade programmeerimiseks või tööjooniste tegemiseks.
on palju lihtsam projekteerida uusi seadmeid/tooteid, kui on olemas täpsed 3D mudelid esemetest, mis uut lahendust mõjutab. Näiteks, kui on vaja projekteerida võidusõiduautole suuremate pidurite tarveks vaheadapter, siis on seda mugav teha, kui on olemas täpsed mudelid käänmikust, pidurikettast, pidurisadulast ja veljest.
Kõrvaloleval näitel on skaneeritud VW Scirocco käänmik ning Porsche piduriketas ja -sadul. Edasi on juba lihtne projekteerida vaheadapter.
Eksponaatide digitaliseerimine annab võimaluse eksponaate arvutis mõõta ja uurida iga nurga alt. Ning samuti ka 3D mudelid välja printida ja kasutada koopiaid näiteks õppematerjalina. Väike näide on kõrvalolevatel piltidel, kus sai skaneeritud ning prinditud Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi pilootprojekti raames valik loomade koljusid.
Kui on vaja kontrollida, kas toodetud detail vastab kujutolerantsidele, siis saab valmistatud detaili 3Dskaneerida ning võrrelda seda olemasoleva CAD mudeliga, mille järgi detail on valmistatud. Tulemuseks saab teada, mis piirkonnad ning kui palju on kujust väljas.
Kui tahad ennast või midagi muud lahedat 3D prindituna, siis saab suhteliselt lihtsa vaevaga skaneeritud esemest valmis faili 3D printimiseks. Kui ese ei pea olema täpsete mõõtudega ,siis pole ka vaja sellest eraldi luua parameetrilist CAD mudelit.